Charter low cost carriers
V tejto sekcii si v krátkosti predstavíme niekoľko zaujímavých charterových leteckých spoločností, ktoré síce nemožno jednoznačne zaradiť do kategórie low cost dopravcov, avšak v mnohých prípadoch ceny leteniek týchto aerolínií dosahujú cenovú úroveň klasických nízkonákladoviek. Niekedy dokonca takéto letenky môžu byť aj lacnejšie ako u typických low cost carriers. Často sa samozrejme jedná o last minute ponuky, kde sa vyžaduje veľká dávka flexibility. Za niektorých okolností takéto lety ani nejdú do priameho predaja, ale je ich možné kúpiť iba na vybraných travel serveroch.
Air Transat (TS) – Kanada
Arkefly/TUI Airlines Netherlands (OR) – Holandsko
Condor (DE) – Nemecko
Corsair International (SS) – Francúzsko
Jetairfly (TB) – Belgicko
Monarch Airlines (ZB) – Veľká Británia
Sunwing Airlines (WG) – Kanada
Thomas Cook Airlines (MT) – Veľká Británia
Thomas Cook Airlines Belgium (FQ) – Belgicko
Thomson Airways (BY) – Veľká Británia
XL Airways France (SE) – Francúzsko
Air Transat
Začiatky kanadskej leteckej spoločnosti Air Transat sa datujú do roku 1987. Zo svojich hubov na letiskách v Montreale (Montreal P.E. Trudeau Intl Airport), v Toronte (Toronto Pearson Intl Airport) a vo Vancouveri (Vancouver Intl Airport) sa venuje najmä charterovej doprave, pričom v období letnej sezóny lieta do Európy (cenovo zaujímavé letenky) a počas zimného obdobia operuje lety v oblasti Severnej a Južnej Ameriky. Letecká flotila Air Transat pozostáva z wide body modelov od Airbusu (konkrétne typy A310 a A330).
Arkefly/TUI Airlines Netherlands
Arkefly (od 1.10.2015 TUI Airlines Netherlands), holandská charterová spoločnosť a člen skupiny TUI, začala svoje účinkovanie na leteckom nebi v roku 2005. Zo svojej základne na najväčšom holandskom letisku v Amsterdame (Amsterdam Schiphol Airport) prevádzkuje letecké spojenia v rámci Európy, Ázie, Afriky, ako aj do oblasti Severnej a Južnej Ameriky. Let z Amsterdamu do Káthmandú je jediným priamym leteckým spojením Európy s Nepálom. Výnimočné nie sú ani zaujímavé cenové ponuky do oblastí Holandských Antíl. Letecký park Arkefly tvoria lietadlá od amerického Boeingu (B737, B767 a B787).
Condor
Nemecká aerolínia Condor Flugdienst, člen skupiny Thomas Cook Group, pôsobí v oblasti komerčnej leteckej prepravy od roku 1956. V spolupráci s Lufthansou zdieľa spoločný Frequent Flyer Program Miles & More. Hlavným domovským prístavom tejto leteckej spoločnosti je medzinárodné letisko vo Frankfurte (Frankfurt Intl Airport), z ktorého operuje nielen svoje diaľkové lety do Ázie a Afriky, ale aj do Severnej a Južnej Ameriky. Európske letecké spojenia sú prevádzkované takisto z Mníchova, z Berlína, z Düsseldorfu, z Hamburgu a zo Štuttgartu. Letka Condor Flugdienst je tvorená strojmi od leteckých výrobcov Airbus (A320) a Boeing (B757 a B767).
Corsair International
Začiatky druhej najväčšej francúzskej aerolínie a člena skupiny TUI, Corsair International, siahajú do roku 1981. Zo svojej domovskej základne na parížskom letisku Orly (Paris Orly Intl Airport) táto letecká spoločnosť (pred nedávnom ešte nazývaná Corsairfly) obhospodaruje lety najmä do frankofónnych oblastí a krajín. Pre príklad uveďme destinácie v Severnej Amerike – kanadský Montreal, či francúzsky Karibik (Martinik, Guadelope, atď.), alebo naopak letecké spojenia na ostrovy v Indickom Oceáne (Réunion, Mayotte, Madagaskar, Maurícius…). Zo spomínaných spojov sú obzvlášť cenovo zaujímavé ponuky do zámorských departmentov Francúzska v oblasti Karibského mora – a to hlavne na trasách, kde prebieha boj s konkurenčnými Air France a Air Caraibes. V lietadlovom parku Corsair International nájdeme modely od francúzskeho výrobcu Airbus (A330), ale aj od americkej firmy Boeing (B747).
Jetairfly
Belgická aerolinka Jetairfly, patriaca do skupiny TUI, odštartovala svoju činnosť v roku 2003. Hlavnou domovskou bázou spoločnosti je najväčšie bruselské letisko Brussels Intl Airport, avšak množstvo letov je operovaných aj z letísk Brussels South-Charleroi Airport, Liege Intl Airport a Ostend-Bruges Intl Airport. Sieť tejto leteckej spoločnosti okrem tradičných európskych oddychových destinácií zahŕňa aj letecké spojenia do Ázie (najmä Blízky Východ), do Afriky (hlavne severná časť) a do Severnej/Južnej Ameriky (oblasť Karibiku). Flotila Jetairfly obsahuje iba lietadlá od Boeingu, konkrétne sa jedná o typy B737 a B767.
Monarch Airlines
Monarch Airlines, jedna z najväčších britských charterových spoločností, vstúpila do sveta leteckého biznisu v roku 1967. Svoju leteckú sieť prevádzkuje najmä zo svojho domovského vzdušného prístavu na londýnskom letisku Luton (London Luton Intl Airport), avšak veľká časť letov odlieta aj z ďalších letísk – London Gatwick Intl Airport, Manchester Intl Airport a Birmingham Intl Airport. Z mimoeurópskych leteckých spojení sú zaujímavé spoje do Severnej Ameriky (Trinidad/Tobago, Grenada, USA-Florida, atď.), do Afriky (Keňa, Gambia…) a do Ázie (napr. indická Goa). V leteckom parku Monarch Airlines nájdeme lietadlá od renomovaných firiem Airbus (A300, A320) a Boeing (B757).
Sunwing Airlines
Sunwing Airlines je kanadská letecká spoločnosť, ktorá ponúka svoje služby od roku 2006. Medzi hlavné bázy aerolínie patria letiská v mestách Toronto (Toronto Pearsons Intl Airport), Montreal (Montreal Trudeau Intl Airport) a Vancouver (Vancouver Intl Airport). Okrem destinácií V Severnej Amerike (vrátane dobrého pokrytia Karibiku) prevádzkuje taktiež cenovo pomerne výhodné letecké spojenia na európsky kontinent. Letecká flotila Sunwing Airlines pozostáva z lietadiel od firmy Boeing (konkrétne v tomto prípade rad B737).
Thomas Cook Airlines
Britská charterová aerolínia, člen skupiny Thomas Cook Group, odštartovala pod názvom Thomas Cook Airlines v roku 2008 (aj keď pôvodná letecká spoločnosť Thomas Cook Airlines UK Ltd fungovala už od roku 1999). Zo svojich hlavných hubov na londýnskom Gatwicku (London Gatwick Intl Airport) a na letisku v Manchestri (Manchester Intl Airport) operuje sieť spojení so zameraním na oddychové destinácie. Z mimoeurópskych routingov prevádzkuje spoločnosť lety do Ázie, do Afriky (hlavne severná časť) a do Severnej Ameriky (Karibik a USA). Letka Thomas Cook Airlines je zložená zo strojov od leteckých výrobcov Airbus (A320, A330) a Boeing (B757, B767).
Thomas Cook Airlines Belgium
Belgická charterová letecká spoločnosť, zaraďujúca sa do Thomas Cook Group, začala svoje letecké operácie v roku 2002. Zo svojho domovského letiska v Bruseli (Brussels International Airport) prevádzkuje lety do oddychových destinácií v rámci európskeho kontinentu, Ázie, Afriky (severná a východná časť), ako aj do oblasti Severnej Ameriky (Karibské more). Kratšie lety sú operované aj z ďalších belgických letísk – Liege Intl Airport a Bruge Ostend Intl Airport. Pri pohľade do leteckej flotily Thomas Cook Airlines Belgium nájdeme lietadlá od francúzskeho výrobcu Airbus, konkrétne modely A320-Family.
Thomson Airways
Britská letecká spoločnosť Thomson Airways, člen TUI Travel Group a najväčšia charterová aerolínia na svete, pôsobí pod svojím súčasným názvom od roku 2008 (prakticky však vznikla už v roku 1962 ako Britannia Airways). Zo svojich hlavných hubov v Londýne (London Gatwick Airport), v Manchestri (Manchester Intl Airport) a v Birminghame (Birmingham Intl Airport) operuje leteckú sieť do destinácií po celom svete. Z mimoeurópskych routingov spomeňme lety do Ázie (India, Maledivy, atď.), do Afriky (severná časť kontinentu, Kapverdy, Keňa…), ako aj do Severnej Ameriky (USA, Mexiko a Karibik). Cenovo zaujímavé sú najmä last minute ponuky spoločnosti. Prevažnú časť leteckého parku Thomson Airways (v celkovom počte takmer 60 lietadiel) tvoria stroje Boeing (B737, B757 a B767), avšak malé zastúpenie má taktiež konkurenčný výrobca Airbus (A320).
XL Airways France
Francúzska aerolinka XL Airways France začala svoju leteckú púť v roku 1995. Zo svojej hlavnej bázy na najväčšom parížskom letisku „CDG“ (Paris Charles de Gaulle Airport) operuje sezónne lety do oddychových destinácií v Európe, v Ázii, v Afrike, ako aj v Južnej Amerike (Brazília) a v Severnej Amerike (USA, Mexiko, Karibik). Letka XL Airways France je tvorená prevažne lietadlami od francúzskeho leteckého výrobcu Airbus (A320, A330), ale vo flotile tejto spoločnosti nájdeme aj niekoľko Boeingov (B737).