Nesmierne fotogenický miestny Central Park v jesennom čase (foto: 12019/Pixabay/CC0)
Atmosféru nikdy neutíchajúceho „Big Apple“ máte šancu nasať zásluhou spoločnosti Finnair v spolupráci s partnerskými aerolíniami z leteckej aliancie Oneworld (s odletom z Viedne).
Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do neopakovateľného amerického New York City kúpite za 191 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.
Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období 19.10.-13.12.2018, 15.01.-04.04. a 28.04.-20.06.2019, min. dobu pobytu 7 dní, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 15. decembra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s príručnou batožinou.
Dostupnosť tarifu:
Reálnu dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v čase od polovice januára do konca marca 2019.
Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do New York City nech poslúži odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 26. februára s návratom z amerického New Yorku (NYC) dňa 5. marca 2019.
Rezervácia leteniek:
Viedeň – New York za 191 EUR (26.02.-05.03.2019)
Nízkonákladová pozemná doprava na východe USA a do Kanady
Ak plánujete pomerne dlhší pobyt v severovýchodnej partii USA, máte možnosť vyskúšať priame autobusové linky low costového dopravcu Megabus z New Yorku do miest ako Toronto, Buffalo (výhodné východisko na prehliadku Niagara Falls), Boston, Philadelphia, Pittsburg alebo Washington. V dostatočnom časovom predstihu možno kúpiť cestovné lístky na promovaných linkách za 1 USD.
Viedeň, Rakúsko – New York, USA (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)
New York
Centrum famózneho New Yorku vytvára Manhattan, ktorý na severe plynulo prechádza do Haarlemu. Na západ od Manhattanu za Hudson River Vás očakáva New Jersey, južne od centra leží Brooklyn a pri ceste východným smerom sa po prekročení East River ocitnete v Queense.
Z JFK Airport situovaného v juhovýchodnej časti New Yorku na Manhattan docestujete kombináciou Airtrainu a metra/autobusu – skúste zelenú linku Airtrainu na Howard Beach Station s prestupom na metro A alebo červenú vetvu na Jamaica Station s transferom na metro J, Z alebo E.
Lower Manhattan
Ak chcete začať prehliadku Mahattanu od juhu, ako prvá sa ponúka bezplatná jazda Staten Island Ferry s výhľadom na majestátnu Sochu slobody. Z lodného terminálu na konci Lower Manhattan to nebude ďaleko ani k „naškrobenej“ Wall Street.
O niečo severnejšie naďabíte na zánovnú budovu One World Trade Center, postavenú znova na mieste bývalých dvojičiek World Trade Center. O čosi ďalej sa týči fotogenický Brooklyn Bridge, spájajúci Manhattan s Brooklynom. Neobíďte neďaleké Chinatown a Little Italy (v súčasnosti síce už trochu menej autentické).
Houston Street
Od pozoruhodnej Houston Street sa číslujú smerom na sever manhattanské ulice (súbežne idúce s ňou z východu na západ) a kolmo na ňu začínajú niektoré z legendárnych Avenue (1.-12. Ave. plus tri “abecedné” avenue A, B, C v Alphabet City). V tejto oblasti Vás takisto čakajú pôvabné štvrte Soho a Noho (skratka od south/north of Houston Street).
Cez príjemný parčík na Washington Square, kde začne znamenitá Fifth Avenue, prídete do Greenwich Village s pohodovými barmi. Mimochodom, miestne ulice majú „geografickú“ predponu podľa toho, či sa nachádzajú východne (E.) alebo západne (W.) práve od Fifth Ave (napr. E. 23rd St – v East Side ani vo West Side sa teda nestratíte).
Midtown (juh)
Centrum Manhattanu alias Midtown figuruje zhruba od 30th St. severným smerom. V Murray Hill a Little India natrafíte na štedrú ponuku írskych pubov a ekonomicky dostupných indických reštaurácií. Okolo W. 32nd St sa objaví Penn(sylvania) Station, pôsobisko železničného dopravcu Amtrak.
V podstate hneď nad ňou bude obľúbená aréna MSG (Madison Square Garden), kde možno uvidieť basketbalové duely N.Y. Knicks aj hokejové zápasy populárnych New York Rangers. O niekoľko blokov ďalej nezabudnite vystúpiť na úžasnú vyhliadku na Empire State Building, s výškou 381 m pomerne dlhý čas najvyššej budovy planéty (1931-1972).
Times Square s okolím
Na 42nd St sa skrýva Port Authority Bus Terminal s vhodnými autobusovými spojmi (nielen) spoločnosti Greyhound, kým na opačnom konci rovnakej ulice spoznáte železničný Grand Central Terminal s prekrásnym interiérom a sídlo Organizácie spojených národov.
Prakticky v tej istej lokalite vstúpite na rušné Times Square, neodmysliteľné poznávacie znamenie New Yorku. Kúsok odtiaľ si vychutnajte dych berúci výhľad na celé Big Apple z impresívnej vyhliadky “Top of the Rock” v budove Rockefeller Center.
V tomto priestore možno nakúpiť od výmyslu sveta na spomenutej Fifth Avenue. Nevynechajte ani skvelú show na “Broadway” (v ideálnom prípade tématický muzikál West Side Story, ktorý celkom verne zachytáva atmosféru Big Apple v 70. rokoch minulého storočia).
Central Park a Haarlem
Miestom nerušeného oddychu v každom ročnom období môže byť gigantický Central Park. Ak Vás zároveň vábi aj prehliadka Haarlemu, ktorý plynulo naväzuje na sever Central Parku, skúste to v okolí Columbia University. Na juhu Haarlemu má svoje pôsobisko aj americký ex-prezident Bill Clinton, takže s celkovou bezpečnosťou to rozhodne nebude úplne najhoršie.
OKT
2018