Rovníková Guinea – Malabo na tropickom ostrove Bioko (foto: Ben Sutherland/Flickr/CC BY 2.0)
Na výpravu do západoafrickej Rovníkovej Guinei láka dobrodruhov, hľadajúcich nové cestovateľské výzvy a miesta nepokazené masovým turizmom, tarif spoločnosti Lufthansa a partnerov zo Star Alliance (s odletom z Viedne).
Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do Malabo v Rovníkovej Guinei sa predávajú za 575 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.
Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období od 22. februára 2023 do 21. januára 2024, min. dobu pobytu 8 dní, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s príručnou batožinou.
Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v priebehu septembra 2023.
Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Rovníkovej Guinei nech poslúži odlet z Viedne (VIE) dňa 19. septembra s návratom z Malabo (SSG) dňa 3. októbra 2023.
Rezervácia letenky:
Viedeň – Malabo za 575 EUR (19.09.-03.10.2023)
Viedeň, Rakúsko – Malabo, Rovníková Guinea (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)
Rovníková Guinea
Impresívna trištvrtemiliónová Rovníková Guinea, zaberajúca územie s rozlohou vyše 28 tisíc km², Vás čaká v západnej časti Afriky v oblasti rovnomenného Guinejského zálivu. Susedí s Kamerunom na severe, východnú a južnú hranicu zdieľa s Gabunom a za najbližšieho suseda na západe má Svätý Tomáš a Princov ostrov. Prevažná časť krajiny leží na africkej pevnine (Río Muni), tvorí ju však aj niekoľko lákavých ostrovov v Atlantiku ako Bioko, Annobón a ďalšie.
Od Portugalska cez španielsku kolóniu až k autonómii
Rovníkovú Guineu pre Európu objavil v 15. storočí portugalský moreplavec Fernando Pó, po ktorom bol dlho pomenovaný aj ostrov Bioko. Neskôr sa stáva španielskou kolóniou s názvom Guinea Española až do získania vlastnej nezávislosti v roku 1968 a zároveň jediným španielsky hovoriacim štátom čierneho kontinente (ďalšími oficiálnymi jazykmi sú francúzština a portugalčina).
Rýchlo rastúca ekonomika
Rovníková Guinea tak ako susedný Gabun či neveľmi vzdialená Nigéria profituje z obrovských zásob ropy a zemného plynu. Súčasne dosahuje jeden z najvyšších HDP per capita v rámci afrického svetadielu (otázkou však ostáva, akým spôsobom sú prerozdeľované prostriedky získané z ťažobného priemyslu). Po výnimočne ťažkých rokoch po získaní samostatnosti sa stáva jednou z najrýchlejšie ekonomicky rastúcich afrických republík. V regióne Guinejského zálivu v súčasnosti rovnako patrí k najbezpečnejším oblastiam a pomaly sa začína rozvíjať aj cestovný ruch.
Rušné Bioko
Pulzujúce Malabo, hlavné mesto Rovníkovej Guinei, Vás očakáva na spomínanom ostrove Bioko, situovanom v Atlantickom oceáne približne 50 km od kamerunského pobrežia. Tomuto neveľkému ostrovu dominuje magický sopečný masív Pico Basilé (3011 m), odkiaľ uvidíte neďaleký kamerunský Mount Cameroon (4040 m). Samotné Malabo zaujme výbornou architektúrou z koloniálneho obdobia a v lokalite Luba Town naďabíte aj na impozantné piesočnaté pláže.
Unikátny Annobón
Smerom na juh od Bioko narazíte na znamenitý Svätý Tomáš a Princov ostrov. Ešte o niečo južnejšie, viac ako 300 km od brehov Gabunu, leží impresívna provincia a ostrovček rovnakého názvu Annobón (v minulosti nazývaný aj Papagaio). Prekvapí Vás jedinečným mixom španielskeho, portugalského a angolského kultúrneho dedičstva, ale aj geniálnou flórou i faunou.
Vynikajúce Río Muni
V pevninskej partii Rovníkovej Guinei narazíte na jej najľudnatejšie sídlo, štvrťmiliónové Bata a v jej blízkosti aj na majestátne plážové scenérie. Pozorovať nielen horské gorily či šimpanzy a farebných operencov máte šancu v zachovaných dažďových pralesoch rozľahlého národného parku Monte Allen N.P. V neveľkej vzdialenosti od guinejských brehov leží malebný ostrovček Corisco s nádhernými plážovými panorámami. Ak zostanete na pevnine, pri troške šťastia azda stretnete izolované skupinky Pygmejov, za ktorými však bude lepšie sa vydať do Kamerunu (alebo do Gabunu).
FEB
2023