Svätý Bartolomej s miestnym letiskom Gustaf III Airport/SBH (foto: Torrey Wiley/Flickr/CC BY 2.0)
Na karibský ostrov „St Barts“ sa majú šancu vydať nielen leteckí a cestovateľskí fajšmekri s leteckou spoločnosťou KLM (Sky Team) v spolupráci s partnerským Winair (s odletom z Viedne).
Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na francúzske tropické súostrovie Saint Barthélemy (Svätý Bartolomej) sa predávajú za 673 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.
Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety v období 05.03.-23.06. a 29.08.-30.11.2021, min. dobu pobytu 6 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 16. marca (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s príručnou batožinou.
Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) od apríla do októbra 2021.
Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na „St Barts“ môže byť odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 4. júna s návratom z francúzskej Gustavie (SBH) dňa 19. júna 2021.
Rezervácia letenky:
Viedeň – Gustavia (St Barts) za 673 EUR (04.06.-19.06.2021)
Viedeň, Rakúsko – Gustavia, St Barts (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)
Saint Barthélemy (Svätý Bartolomej)
Impresívny „St Barts“ Vás čaká v nádhernom Karibskom mori ako súčasť súostrovia Malé Antily (na severnom konci Leeward island v podskupine Renaissance Islands). Na neveľkom území s rozlohou 25 km² tu žije okolo 10 tisíc obyvateľov. Na severozápade susedí s holandsko-francúzskym Svätým Martinom (Sint Maarten/Saint Martin), smerom na juhozápad ležia holandské ostrovy Saba a Sint Eustatius (Svätý Eustach), kým smerom na juh sa nachádza Saint Kitts (Svätý Krištof).
“Objavenie” Európanmi
Pozoruhodný Saint Barthélemy objavil pre Európu preslávený janovský moreplavec v službách španielskej koruny Krištof Kolumbus pri svojej druhej ceste do Nového sveta v roku 1493 a pomenoval ho podľa svojho brata Bartolomeja. V predeurópskom (kolonizačnom) období ho obývali a navštevovali Taínovia i Karibovia, (temer zmiznuté) pôvodné karibské domorodé etniká.
Od Francúzska cez Švédsko opäť ku Francúzsku
Napriek tomu, že Svätý Bartolomej sa ako prvý dostal do hľadáčika Španielov, v neskoršom období tento nádherný kút Karibiku prechádza do rúk Francúzov a od nich pod správu Švédska, pričom neskôr sa vracia Francúzsku. Bol súčasťou zámorského departmentu Guadeloupe (s členstvom v EÚ), avšak pozdejšie získal postavenie (osobitného) zámorského spoločenstva Francúzska. Ako úradná reč slúži francúzština (využívajú sa i kreolské jazyky) a ako oficiálna mena sa používa euro.
Pôvabná Gustavia
Príťažlivá Gustavia, hlavné mesto Saint Barthélemy, Vás očakáva v juhozápadnej časti tohto karibského ostrova. Na severe nájdete hlavnú dopravnú spojnicu s okolitým svetom, medzinárodné letisko Gustáva III. (SBH) blízko St. Jean. Na neďaleký holandsko-francúzsky Svätý Martin (Sint Maartne/Saint Martin) sa dostanete i pravidelnou lodnou dopravou z prístavu v Gustavii.
Magické Letisko Gustáva III.
Vzletová a pristávacia dráha na „Gustaf III Airport“ (SBH) na “St. Barths” s dĺžkou 650 m patrí k najkratším na svete, čo sa týka pravidelnej leteckej dopravy (iba pre porovnanie – runway na susednom ostrove Saba má 400 m). V rámci tohto itinerára sa presvedčíte o tom počas 15 minút trvajúceho letu zo Sint Maarten (SXM) lietadlom DHC-6 Twin Otter spoločnosti Winair (predchádzajúci let na SXM s KLM z AMS zahŕňa i extrémne nízky prelet ponad legendárnu Maho Beach).
Atraktívni návštevníci miestneho letiska
Okrem už spomenutej leteckej spoločnosti Winair (lety do Sint Maarten a na ostrov Saba) na „Gustaf III Airport“ (SBH) núkajú pravidelné medzinárodné spojenia aj regionálne aerolínie ako Air Antilles Eypress (na Guadeloupe), St Barths Commuter (na Antiguu, do Sint Maarten, do Saint Martin) a Tradewind Aviation (na Antiguu, na Americké Panenské ostrovy, na Portoriko). V ich flotile sa dajú nájsť i viaceré zaujímavé menšie stroje ako DHC-6 Twin Otter (Winair/Air Antilles Express), BN-2 Islander a Piper PA-23 (St Barths Commuter), Cessna Citation CJ3 či Pilatus PC-12 (Tradewind Aviation).
Nádherné pláže Karibiku a výborné podmienky na potápanie
Biele piesočnaté pláže (všetky verejne prístupné) a 300 dní slnečného svitu počas roka budú dostatočným lákadlom pre milovníkov plážových radovánok. „St Barts“ sa radí nielen k najkrajším, ale aj najbezpečnejším karibským ostrovom (vzhľadom na mimoriadne nízku kriminalitu aj nedostatok jedovatých plazov či hmyzu). Fanúšikov objavovania farebného podmorského sveta Karibiku (v podobe potápania či šnorchlovania) potešia nielen vraky potopených plavidiel. Bohatý podmorský život si možno vychutnať i pri prehliadke ponorkou Yellow Submarine (z prístavu v Gustavii)
Pútavá flóra a skvelá fauna
Z miestnej vegetácie budú tradičnými miestnymi predstaviteľmi palmy, kaktusy, ale aj aloe (či aloe vera). V prímorských lokalitách natrafíte aj na najväčšie morské korytnačky („Leatherback Sea Turtle“, ale nájdu sa aj menšie karety). Vo vodách Karibiku Vám azda budú robiť spoločnosť delfíny či sviňuchy a pozorovať možno aj veľryby. Z príslušníkov vtáčej ríše za zmienku stoja hlavne fregatky.
MAR
2021