Micro Beach na západnom pobreží „hlavného“ ostrova Saipan (foto: tata_aka_T/Flickr/CC BY 2.0)
5* juhokórejská letecká spoločnosť Asiana Airlines zo Star Alliance (v spolupráci s partnerskými aerolinkami) núka lákavú príležitosť na návštevu pútavých Severomariánskych ostrovov v Mikronézii nielen cestovateľským, potápačským či leteckým fajnšmekrom (s odletom z Viedne).
Routingy v predaji:
Spiatočné letenky na americké zámorské teritórium pod názvom Severomariánske ostrovy (Saipan) sú v predaji za 662 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.
Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období 01.04.-07.07., 10.08.-11.12. a 23.12.-31.12.2016, max. dobu pobytu 6 mesiacov a predaj do 30. apríla (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania termínov).
Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v čase od konca septembra do začiatku decembra 2016.
Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Severomariánske ostrovy nech poslúži odlet z Viedne (VIE) dňa 7. októbra s návratom zo Saipanu (SPN) dňa 18. októbra 2016.
Rezervácia letenky:
Viedeň – Saipan za 662 EUR (07.10.-18.10.2016)
Severomariánske ostrovy
Pôvabné Severné Mariány (Northern Mariana Islands) nájdete v západnej partii pacifickej Mikronézie. Spolu s relatívne neveľmi vzdialeným taktiež americkým zámorským teritóriom Guam tvoria Mariánske ostrovy. V tejto oblasti Vás čaká aj najhlbšie miesto svetových oceánov, 10911 metrov hlboká Mariánska priekopa. Názov súostrovia pochádza od španielskej kráľovnej s menom Mária Anna Habsburská (v angloamerickej literatúre zvanej Mariana of Austria).
Objavenie Mariánskych ostrovov
Samotné Severné Mariány pre Európu objavil v roku 1521 Fernão de Magalhães, odvážny portugalský moreplavec v službách španielskej koruny. Z piatich plavidiel, ktoré roku 1519 opustili andalúzsku Sevillu (smerom na západ) sa po uskutočnení cesty okolo sveta po troch rokoch vrátila do vlasti iba jedna loď s príznačným názvom Victoria (s len osemnástimi členmi pôvodnej posádky). Hlavný veliteľ výpravy Fernão de Magalhães zahynul po preplávaní Mariánskych ostrovov na Filipínach (1521) v boji s domorodcami a velenia sa zhostil Juan Sebastián Elcano (del Cano).
Prvá Cesta okolo sveta
Pôvodne Magalhãesov dôstojník Juan Sebastián Elcano (del Cano) sa stal v podstate prvým mužom, ktorému sa podarilo oboplávať zemeguľu – i keď podľa špekulácií ním mohol byť Magalhãesov sluha (H)enrique de Malaca (Awang), zajatý v oblasti Sumatry na predchádzajúcej výprave a na ďalšej pokračujúci až na filipínske Cebu (mimochodom druhým v poradí bol obávaný britský námorník Francis Drake so svojou mierne pirátskou loďou Zlatá laň – medzi Španielmi známy ako “El Draque”).
Od Španielska ku Nemecku
Neskôr sa Mariánske ostrovy stali pre španielske galéry významnou zastávkou na trasách z Mexika (Acapulco) na Filipíny (Manila). Po španielsko-americkej vojne na konci 19. storočia Španielsko odstúpilo Guam Spojeným štátom americkým a zvyšok predalo Nemecku, ktoré ho administratívne-politicky spravovalo pod názvom Nemecká Nová Guinea.
Od Japonska až k USA
V priebehu WWI Severné Mariány zabralo Japonsko a krátko po útoku na Pearl Harbour počas II. svetovej vojny odtiaľto napadlo aj susedný americký Guam. Po neskutočne ťažkých bojoch sa celé Mariánske ostrovy opäť dostali pod kontrolu USA a z ostrova Tinian neskôr vzlietol smerom na japonskú Hirošimu smutne preslávený bombardér Boeing B-29 “Enola Gay”.
Iba tri trvalo obývané ostrovy z pätnástich
Geograficky Severné Mariány tvorí 15 ostrovov, z ktorých sú obývané len tri. K nim sa zaraďujú Saipan, už skôr spomínaný Tinian a Rota. K najobľúbenejším sa radí nepochybne Saipan, kde Vás čaká i (rovnomenné) administratívno-správne centrum Northern Mariana Islands (Capitol Hill/Saipan).
Prekrásne pláže a výborné podmienky na potápanie
Tak ako prakticky takmer celá oblasť Mikronézie, aj Severomariánske ostrovy patria k neskutočne vďačným cieľom pre potápačských fajnšmekrov, ktorí tu majú mnoho šancí odhaliť fascinujúci podmorský svet farebných koralov a veľký počet potopených vrakov z vojnovej éry. Na svoje si však istotne prídu aj fanúšikovia plážových scenérií – zo Saipanu skúste príjemný výlet na idylický neďaleký neobývaný ostrovček Mañagaha.
APR
2016