Plážové scenérie v oblasti San Vito Lo Capo na severozápade Sicílie (foto: Sicilia!/Flickr/CC BY 2.0)
Famózna stredomorská Sicília bude lákavým cestovateľským cieľom i na konci miestnej sezóny, kedy ju máte šancu uvidieť vďaka leteckej spoločnosti Ryanair (s odletom z Bratislavy).
Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do západosicílskeho mesta Trapani sú v predaji za 45 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika.
Podmienky predaja:
Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte navyše poplatok 2%) a pri absolvovaní letu s príručnou batožinou (povolené 2 ks).
Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Sicíliu nech poslúži odlet zo slovenskej Bratislavy (BTS) dňa 22. októbra s návratom z talianskeho Trapani (TPS) dňa 26. októbra 2017.
Rezervácia letenky:
Bratislava – Trapani za 45 EUR (22.10.-26.10.2017)
Sicília
Impozantná Sicília, najrozľahlejší ostrov Stredozemného mora, zaberá územie s rozlohou vyše 25 tisíc km² (plocha porovnateľná približne s polovicou Slovenska). Žije tu však takmer rovnaký počet obyvateľov ako u nás – viac ako 5 miliónov. Keďže Sicília sa zaraďuje k jedným z najteplejších oblastí v Európe vôbec, vhodným časom na jej návštevu bude prakticky akékoľvek ročné obdobie.
Trapani a blízke okolie
Impresívne Trapani má status najzápadnejšej sicílskej provincie a vyznačuje sa relatívne pútavými okolitými cestovateľskými pozoruhodnosťami. Nezabudnite navštíviť neskutočne fotogenické mestečko Erice (postavené na hore Monte Erice – 750 m). Dramatické Erice dýcha silným historickým odkazom – medzi jeho obyvateľov či dobyvateľov patrili postupne Gréci (helenizovaný názov mesta Eryx), Rimania, Feničania (Kartáginci), moslimskí Saracéni či normanskí vojvodcovia, ktorí sa neskôr stali panovníkmi (Sicílskeho kráľovstva aj vládcami oveľa širšieho geografického regiónu).
Zo samotného Erice si vychutnáte panoramatický výhľad na v podstate celé západné pobrežie Sicílie (od Marsaly na juhu cez neďaleké Trapani až po mys San Vito Lo Capo na severozápade) a Egadské ostrovy. Na jednom z “Isole Egadi” s názvom Marettimo sa oplatí vzhliadnuť maličkú pevnosť s názvom Castello di Punta Troia. K pomerne obľúbeným sa zaraďuje aj pôvabný ostrovček Favignana.
Severná časť Sicílie
Jednou z najpríťažlivejších partií severného pobrežia bude famózny mys s fotogenickým mestečkom San Vito Lo Capo (smerom na sever) s prírodnou rezerváciou “Riserva naturale dello Zingaro”. Odtiaľ skúste pokračovať až do 700-tisícového Palerma, administratívneho a politického centra celej Sicílie. Ako ďalšia zastávka sa ponúka pôsobivá reťaz Liparských ostrovov.
Z tohto súostrovia, položeného niekoľko kilometrov severne od sicílskej “pevniny”, Vás zrejme najviac upúta z mora vystupujúci, dramatický sopečný kužeľ Stromboli. Za zmienku stojí i neskutočne očarujúce Strombolicchio (alebo v preklade zo sicílčiny “malé Stromboli”) – maličký ostrovček (49 m), kde Vás na jeho vrchole prekvapí maják (ku ktorému Vás od morskej hladiny dovedie 200 schodov).
Východná časť Sicílie
O niečo ďalej Vás privíta úžasná Messina s rovnomennou úžinou, deliacou Sicíliu od „pevninského“ Talianska (resp. od nemenej okúzľujúceho regiónu Kalábria). V mestečku Taormina naďabíte na zachovalý rímsky amfiteáter. Ďalšou na “rane” bude 300-tisícová Catania, nachádzajúca sa na východnom pobreží, patriaca k vcelku dobrým východiskovým bodom na najvyšší vrchol ostrova – neposlušnú (sopku) Etna (3329 m). Istotne neobíďte ani historické Syrakúzy.
Južná a západná oblasť Sicílie
Príjemný okruh okolo Sicílie (viacmenej popri pobreží v smere hodinových ručičiek) sa dá ukončiť naspäť do Trapani cez južnú provinciu Agrigento s Valle dei Templi s fascinujúcimi chrámami z rímskeho obdobia. Ak to však Váš časový harmonogram dovolí, núka sa i prehliadka asi o 80 km južnejšie situovaného fascinujúceho ostrova – obdivuhodnej Malty.
JúL
2017