Turistický chodník Kungsleden v švédskej časti Laponska (foto: Steen Jepsen/Pixabay/CC0)
Na návštevu švédskej partie Laponska sa snaží podnietiť škandinávska spoločnosť Norwegian Air Ahuttle (v jarnom období – s odletom zo stovežatej Prahy).
Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do severošvédskeho mesta Luleå kúpite za 147 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.
Podmienky predaja:
Uvedená suma platí pri cestovaní s príručnou batožinou.
Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým počas mája 2018 (s predajom do aktualizácie tarifu či do vyčerpania termínov).
Príklad rezervácie:
Príklad rezervácie spiatočnej letenky do švédskeho Laponska nech bude napr. odlet z Prahy (PRG) dňa 23. mája s návratom z Luleå (LLA) dňa 30. mája 2018.
Rezervácia leteniek:
Praha – Luleå za 147 EUR (23.05.-30.05.2018)
Praha, Česká republika – Luleå, Švédsko (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)
Švédske Laponsko
Objavovať krásy švédskeho Laponska sa vyberiete z jeho administratívno-politického centra Kiruna, položeného asi 150 km severne za polárnym kruhom. Spomínanú Kirunu nájdete na dôležitej železničnej trati, ktorá spája celkom príjemné severošvédske prístavné mesto Luleå (na severe Baltického mora, ktorý v zime zamŕza) s „celoročným“ nórskym prístavom Narvik.
Bude sa v budúcnosti lietať do vesmíru zo švédskeho Laponska?
Za zmienku v tomto fenomenálnom škandinávskoym mikroregiónom nepochybne stojí aj medzinárodné letisko pod názvom Kiruna Airport (KRN), najsevernejší letecký prístav v celom Švédsku. V budúcnosti by mohlo Kiruna Arpt slúžiť (po výraznom prebudovaní) ako „spaceport“ spoločnosti Virgin Galactic pre lety do vesmírneho priestoru.
Originálny ľadový hotel
V pôsobovej lokalite v blízkosti Kiruny s názvom Jukkasjärvi Vás očakáva v najchladnejších mesiacoch roka preslávený Icehotel. Tento prvý svetový ľadový hotelík býva každoročne (v závislosti od konkrétnych poveternostných podmienok) otvorený zhruba od decembra do apríla. Po prvý raz uzrel svetlo v roku 1990 a odvtedy sa stal zdrojom inšpirácie pre mnohé podobné ubytovacie „pozoruhodnosti“.
„Strecha Švédska“ i fantastické ľadovcové údolia
Celá oblasť švédskeho Laponska sa môže popýšiť nesmierne okúzľujúcou prírodou. V škandinávskych vrchoch tu naďabíte i na najvyššiu horu celého Švédska, impozantný masív Kebnekaise (2106 m). Vskutku impresívne pôsobí Lapporten (alias „Laponská brána“), fascinujúce údolie v tvare U v oblasti Nissuntjårro (1738 m) či Tjuonatjåkka (1,554 m).
Úžasné národné parky
V bližšom či širšom okolí Kiruny natrafíte na mnohé nezabudnuteľné prírodné scenérie v skvelých národných parkoch. Skúste sa vydať do fascinujúceho Abisko nationalpark, ktorý Vás očakáva blízko neskutočne pôvabnej železnice do Narviku. O niečo južnejšie sa ukrýva malebný Stora Sjöfallet nationalpark a ešte viac smerom na juh nemenej pútavý Sarek nationalpark.
Najsevernejšie švédske stredisko zimných športov (i testovanie automobilov)
Vo veľmi tesnej blízkosti hranice so susedným Nórskom narazíte na populárne lyžiarske stredisko Riksgränsen, neveľmi vzdialené od rovnomennej železničnej stanice (523 m). Fanúšikovia zimných športov sa tu môžu do sýtosti vyblázniť až do júna, pričom k dispozícii sú zjazdovky v oblasti Riksgränsfjället (909 m) aj „off-piste sking“ na Nordalsfjäll (1051 m). Tento región patrí aj k obľúbeným miestam (zimného) testovania nových automobilových modelov.
MAR
2018