Odhaliť prírodné bohatstvo nádherného súostrovia Vanuatu v ďalekej Oceánii možno zásluhou lákavého tarifu aerolinky Virgin Australia (v spolupráci s leteckou spoločnosťou Etihad Airways).
Spiatočné letenky na Vanuatu sa predávajú za 962 USD (alebo v prepočte cca 696 EUR) s odletom z Dublinu. Tarifné stanovujú odlety v období 21.04.-26.06., 20.10.-10.12.2014 a 04.02.-28.02.2015, min. dobu pobytu 5 dní, max. dobu pobytu 6 mesiacov a predaj do 25. apríla. Reálnu dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve najmä počas novembra 2014.
Príkladom rezervácie spiatočnej letenky na Vanuatu môže byť odlet z Dublinu (DUB) dňa 6. novembra a návrat z Port Vila (VLI) v ďalekej Oceánii dňa 24. novembra 2014.
Rezervácia letenky:
Dublin – Port Vila za 962 USD (06.11.-24.11.2014)
Letecké priblíženie do Írska
Letecký prískok do írskej metropoly Dublin máte možnosť vo všeobecnosti zrealizovať priamymi linkami leteckej spoločnosti Ryanair (z Bratislavy, z Budapešti, z Krakova, z Katovíc, z Rzeszówa a z Prahy) alebo o niečo ekonomicky náročnejším Aer Lingus (z Viedne, z Budapešti a z Prahy).
Vanuatu
Pôsobivé Vanuatu Vás očakáva v rozľahlej Melanézii v oblasti južného Pacifiku. Rozprestiera sa v tropickom pásme medzi súostroviami ako francúzska Nová Kaledónia (na juhozápade), Šalamúnove ostrovy (na severozápade), novozélandský Tokelau (na severovýchode), Fidži a Tonga (na východe), ako aj Nový Zéland (na juhu). Na území s rozlohou vyše 12 tisíc km² tu žije viac ako 220 tisíc obyvateľov. Úradnými rečami sú angličtina, francúzštine a kreolská bislama (s prevažne anglickými slovami).
Od objavenia “Španielmi” cez Britov a Francúzov až k vlastnej autonómii
Skvelé Vanuatu ako prvý pre Európu objavil začiatkom 17. storočia portugalský moreplavec v službách španielskej koruny menom Pedro Fernandes de Queirós. V neskoršom období sa tu ukazuje aj preslávený britský admirál James Cook, ktorý územie pomenoval ako New Hebrides Islands (Nové Hebridy). Pozdejšie dochádza k administrácii súostrovia pod spoločnou správou Veľkej Británie i Francúzska, v podstate až do vyhlásenia vlastnej nezávislosti v roku 1980.
Niekoľko výrazných geografických “skupiniek”
Neuveriteľné Vanuatu sa delí do šiestich hlavných provincií. Smerom od juhu na sever Vás čaká Tafea (Tanna, Aniwa, Futuna, Erromango a Aneityum), Shefa (Shepherds a Efate), Malampa (Malakula, Ambrym a Paama), Penama (Pentecost, Ambae a Maewo), Sanma (Santo a Malo), ako aj Torba (Torres Islands a Banks Islands). Toto tropické súostrovie tvorí 82 ostrovov sopečného pôvodu (z ktorých 65 bude obývaných) v 1300 km dlhej ostrovnej reťazi orientovanej severojužným smerom.
Vynikajúce Efate
Na prekrásnom ostrove Efate (v centrálnej partii celého súostrovia) nájdete sústredenú veľkú časť obyvateľstva Vanuatu. Jeho hlavné mesto, pôsobivé 45-tisícové Port Vila, nájdete v juhozápadnej časti Efate. Pokiaľ obľubujete čarovné lagúny, farebný svet pod morskou hladinou, fantastické koralové atoly a príjemné piesočnaté pláže, určite nezostanete na Etafe sklamaní.
Impozantné plážové i horské (sopečné) scenérie
Na svoje si však prídu aj priaznivci trekkingu či pešej turistiky v tropických oblastiach, ktorí majú možnosť si vychutnať dramatický ostrov Tanna v najjužnejšie situovanej provincii Tafea (ich názvy sú odvodené od začiatočných písmen alebo slabík jednotlivých ostrovných skupín). Fanúšikov činných sopiek poteší v tejto oblasti magický Mount Yasur (361 m). V centrálnej provincii Malampa okúzli ďalší aktívny vulkán, neuveriteľne impresívny Lopevi (1413 m).
Geniálny Espiritu Santo (provincia Sanma)
Na najrozľahlejšom ostrove Vanuatu pod názvom Espiritu Santo sa budú dobre cítiť najmä milovníci prekrásnych piesočnatých pláží a spoznávania záhadného sveta pod morskou hladinou. Populárna Chmapagne Beach na východe patrí k jedným z najobľúbenejších plážových lokalít v južnom Pacifiku. Potápačských entuziastov “dostane” President Coolidge – vrak gigantického potopeného plavidla (pôvodne luxusného a neskoršie vojenského charakteru), radiaci sa k najlepším “atrakciám” svojho druhu na svete. Alternatívne skúste Million Dollar Point, kde možno natrafiť medzi kopou iných artefaktov aj na fľašky nealkoholických nápojov zo 40. rokov minulého storočia.
APR
2014